jdIXTbDNJbpjrT9JFUXDwRebEyRI3zWNRv55P1Mf
Favoriler

MacOS USB'ye Yazdırma ve Kurulum Yapmak

MacOS USB'ye Yazdırma ve Kurulum Yapmak

Apple'ın bilgisayarlarında kullanmakta olduğu işletim sistemi MacOS, oldukça fazla olumlu noktaları bulunmakta fakat bunların dışında kullanımı ve uygulaması zor olan kısımlar mevcut. Bilgisi ve kaynağı olduğu takdirde yapılması tabii ki oldukça basit. Bu makalemizde tıpkı Windows'da Rufus yardımıyla USB'den kurulum diski oluşturmayı Mac bilgisayarlarınızda nasıl hazırlayıp yapacağınızı anlatacağız.

MacOS Monterey USB'ye nasıl yazdırılır?

Bu yazı ile Monterey dışında diğer MacOS sürümlerini de kurabilirsiniz. İlerleme metodu aynı şekildedir.

Adımlara başlamadan önce en güncel MacOS sürümünü indirmemiz gerekiyor, güncel olmak her zaman iyidir.

Üstteki linkten giriş yaptığımız sitede "macOS Monterey Final Full Installer Download" yazısını buluyoruz ve o tabloda en üstte bulunan "InstallAssistant.pkg" dosyasına tıklıyoruz ve indirme işlemini başlatıyoruz. Yaklaşık 12,5-13GB'lık bir dosya indirilmesi gerekiyor.

Dosyayı indirdikten sonra yapılacak olan işlemlere geçiyoruz.

 1. İndirilen dosyayı (InstallAssistant.pkg) aşağıda resimlerde gösterildiği gibi sağ tıklayıp "" diyoruz.
 2. MacOS USB'ye Yazdırma ve Kurulum Yapmak

 3. Karşımıza kurulum ekranı çıkıyor. Sizden bilgisayar şifrenizi girmenizi isteyecek, şireyi girip Yükle'ye basıyoruz ve kurulumu yapıyoruz.
 4. MacOS USB'ye Yazdırma ve Kurulum Yapmak

 5. Kurulum bittikten sonra açılan pencereyi kapatıyoruz. Daha sonra "Finder" penceresinden aşağıda resimde görüldüğü gibi "Uygulamalar" yazısına tıklıyoruz.
 6. MacOS USB'ye Yazdırma ve Kurulum Yapmak

 7. Bilgisayarınızda yüklü olan uygulamalar burada gözükecek. Bu uygulamalar arasından Install macOS Monterey'i buluyoruz ve sağ tıklayıp bu adımları geçiyoruz; Sağ Tık > Paket İçeriğini Göster > Contents > Resources klasörüne geliyoruz. Bu sekme burada kalsın.
 8. MacOS USB'ye Yazdırma ve Kurulum Yapmak

 9. CMD + Boşluk tuşuna basıp Terminal'i açıyoruz(Eğer yapamadıysanız Launchpad > Diğer > Terminal). Açılan terminal penceresine sudo yazıyoruz. Altta resimde görüldüğü gibi.
 10. MacOS USB'ye Yazdırma ve Kurulum Yapmak

 11. Üstte "Resources" klasörüne kadar ilerlemiştik. O klasörde bulunan "createinstallmedia" dosyasını Terminal penceresinin içine bırakıyoruz.
 12. MacOS USB'ye Yazdırma ve Kurulum Yapmak

 13. Daha sonra aynı Terminal penceresinde boşluk bırakıp --volume yazıyoruz tekrar boşluk bırakıyoruz.
 14. MacOS USB'ye Yazdırma ve Kurulum Yapmak

 15. Daha sonra yaklaşık en az 16GB olan usb belleğimizi bilgisayara takıyoruz. Taktıktan sonra Masaüstünde bulunan USB belleği Terminal penceresine sürüklüyoruz ve bırakıyoruz. Aşağıda resimde görüldüğü gibi olacak.
 16. MacOS USB'ye Yazdırma ve Kurulum Yapmak

  MacOS USB'ye Yazdırma ve Kurulum Yapmak

 17. "Enter" tuşuna basıyoruz ve bizden bilgisayarımızın şifresini girmemizi istiyor. Şifreyi girip tekrar "Enter" tuşuna basıyoruz. ve USB'ye yazdırma işlemi başlatılıyor. Yazdırma işlemi bu kadar. İşlem yaklaşık 5-15 dakika kadar sürecek, bu USB belleğinizin 3.0 ve ya 2.0 olup olmama durumuna ve ya bilgisayarınızın hızına göre değişebilir. Bu adımları hiç yapmadan da MacOS kurulumu tabii ki yapabilirsiniz fakat yaklaşık 13GB'lık sistem dosyasını kurulum aşamasında yavaş bir şekilde sunucudan indireceği için kurulum çok uzun sürmüş olacak. Bu USB'ye yazdırma yöntemiyle uygulamak zamandan tasarruf etmemizi ve daha sağlıklı kurulum yapılmasına olanak sağlayacaktır.

USB'ye nasıl yazdırılır? (Videolu Anlatım)

Kurulum nasıl yapılır? (Detaylı Anlatım)

 1. Bilgisayarımızı kapatıyoruz. Güç tuşuna basıp çalıştırıyoruz.
 2. Güç tuşunun hemen ardından CMD + R tuşuna aynı anda basılı tutuyoruz. Apple logosu geldikten kısa süre sonra kaldırıyoruz.
 3. Karşımıza iki seçenek çıkıyor. Bu seçeneklerden sağ tarafta olan yani macOS Monterey Yükle'ye basıyoruz.
 4. Karşımıza gelen ekranları Sürdür tuşuna basarak ilerletiyoruz. Ta ki "Disk İzlencesi" karşımıza çıkana kadar(Bu kısımda bilgisayarın içindeki eski dosyalar ve yüklü olan sistemi silmemiz gerekiyor.).
 5. Disk izlencesine basıp "İleri" diyoruz.
 6. Macintosh HD(Dahili) sürücüsünü seçiyoruz ve sağ üstte bulunan Sil tuşuna tıklıyoruz. Açılan pencerede "Biçim" yazan kısım "APFS" olmasına dikkat ediyoruz. Silinme işlemi bittikten sonra "Tamam" tuşuna basıp pencereyi kapatıyoruz ve sol üstte bulunan "Kırmızı" butona tıklayıp kurulum ekranına geri dönüyoruz.
 7. MacOS Yükle seçeneğine tıklıyoruz. Ve nereye yükleneceğini soruyor. "Macintosh HD" yazan dahili sürücüyü seçip devam ediyoruz. Buradan sonrası standart kurulum ekranlarıyla aynı.

Kurulum nasıl yapılır? (Videolu Anlatım)

1 yorum

1 yorum

Google Hesabı ile yapılan yorumunuza gelen yanıtlardan haberdar olmak istiyorsanız "Bana Bildir" seçeneğini işaretleyebilirsiniz.
 • İlkay Gürler
  İlkay Gürler
  11 Şubat, 2022
  • Yorumu Sil
  • Profili Ziyaret Et
  Teşekkürler Onur. 😊