jdIXTbDNJbpjrT9JFUXDwRebEyRI3zWNRv55P1Mf
Favoriler

Google Domains'i Blogger'a Yönlendirme

Google Domains'i Blogger'a Yönlendirme

Piyasalara 13 Haziran 2014'te sunulan Google Domains, birçok alan adı firmalarına nazaran ayrıcalıklı özelliklere sahip. Biliyorsunuz ki bazı alan adı firmaları saldırılar sonucu çökmeler yaşayabilmekte. Bu da sizin websitenize erişimin kaybolması demek. Fakat Google altyapısı ve kalitesi gereği böyle bir sorun ile karşı karşıya değil. Ayrıca en önemli özelliğinden bahsetmek gerekirse "Gizlilik Koruması" özelliğine sahip olması. Diğer bir deyişle, Webmaster forumları ve ya herhangi bir kaynaktan WHOIS sorgulaması yapan kişi, size ait önemli bilgilere erişememektedir. Bu da kişisel bilgilerinize ve spam'lara karşı korunmanıza olanak sağlamakta. Bu kadar övgüden sonra vakit kaybetmeden sizlere nasıl yönlendirme yapılacağına dair bilgiler vermek istiyorum.

Alan adımı Blogger'a nasıl bağlarım?

 1. Öncelikle Google Domains'e giriş yapıyoruz. Daha sonra aşağıda resimde görüldüğü gibi "Alan Adlarım" adlı bölümde yer alan daha önceden satın aldığınız ve ya başka bir domain firmasından yönlendirmiş olduğunuz alan adınızın üzerine tıklıyoruz.(Eğer herhangi bir alan adına sahip değilseniz ve satın almak istiyorsanız yine aynı bağlantıdan Google hesabınıza giriş yapıp "Yeni alan edin" (Alttaki resimde sol üstte bulunmakta) yazısından alan adı satın alım aşamalarını tamamlıyoruz.)
 2. Google Domains'i Blogger'a Yönlendirme

 3. Alan adımızın üstüne tıkladıktan sonra "Alana genel bakış" sekmesi bizi karşılayacak. Bu kısım ile bir işimiz yok. Resimde görüldüğü gibi "Web sitesi" yazısına tıklıyoruz. Daha sonra "Web sitesi oluştur" yazısına tıklıyoruz.
 4. Google Domains'i Blogger'a Yönlendirme

 5. Bizi "Ne tür bir web sitesi kurmak istiyorsunuz?" adlı ekrana yönlendirecek. Bu ekranda Kırmızı ile görüntülenen "Blog" seçeneğine tıklıyoruz.
 6. Google Domains'i Blogger'a Yönlendirme

 7. Daha sonra "Mevcut hesapta oturum aç" diyoruz.
 8. Google Domains'i Blogger'a Yönlendirme

 9. Karşımıza alt resimdeki gibi bir onay penceresi çıkacak. Bu kısımda "1" ile gösterilen kısım işaretli olacak şekilde "Bloga bağla" yazısına tıklayalım.

Google Domains'i Blogger'a Yönlendirme

Yönlendirme işlemi tamam. Google Domains'i kullanmak bu kadar kolay. Üstteki adımları uyguladıktan sonra tekrar alt resimde görüldüğü gibi "Web sitesi" yazan kısma geri dönüyoruz ve "Blogger'a git" diyoruz.

Google Domains'i Blogger'a Yönlendirme

"Blogger > Ayarlar > Yayıncılık" adımlarını izliyoruz. Alt resimdeki gibi bizi bir ekran karşılıyor. Eğer resimdeki gibi seçenekler işaretli değilse aynı şekilde işaretlemeler yapıyoruz.

Google Domains'i Blogger'a Yönlendirme

"HTTPS" bölümünde bulunan "HTTPS kullanılabilirliği" ve "HTTPS yönlendirmesi" adlı kısımların açık olduğundan emin olalım.

Üstümüze düşen her şeyi uyguladık, bu adımlardan sonrası Google'a kaldı. Tüm bu ayarlamalar yapıldıktan sonra alan adınızın web sitenize oturması yaklaşık bir saati bulabilmektedir. Aklınıza takılan ve ya hata ile karşılaştığınız durumları hemen altta bulunan yorum kutusundan bana yazabilirsiniz.

1 yorum

1 yorum

Google Hesabı ile yapılan yorumunuza gelen yanıtlardan haberdar olmak istiyorsanız "Bana Bildir" seçeneğini işaretleyebilirsiniz.
 • Metin Bedir
  Metin Bedir
  08 Eylül, 2022
  • Yorumu Sil
  • Profili Ziyaret Et
  Teşekkürler.