jdIXTbDNJbpjrT9JFUXDwRebEyRI3zWNRv55P1Mf
Favoriler

ThemeForest Ürün İadesi Nasıl Yapılır?

ThemeForest Ürün İadesi Nasıl Yapılır?

ThemeForest'ı telefonlarımızda bulunan App Store ya da Play Store gibi düşünebiliriz. Özellikle web sitesi bulunan yazarlar, web tasarımcılar ve kodlama ile ilgilenen kişilerin bu ortamı kullandığı ve bildiği aşikar. İçerisinde WordPress ağırlıklı birçok tasarım bulunması dışında birçok kategorisi ve bu kategoriler altında onbinlerce ürünler mevcut. Bu tasarımların da detaylı şekilde kurulum anlatımları, nelerin dikkatlice yapıldığı, alınan geri dönüşler, tasarımın birçok önizleme çeşitlerinin de içerdiği bağlantılar bulunmakta.

Tasarımı satın almadan önce birçok düşünceye girmiş oluyoruz ve hayal ediyoruz. Fakat satın alıp siteye yüklediğimizde beklentimizi karşılamamış olabiliyor. Tasarımı yapan yazılımcı bu konuda oldukça bilgili ve işini iyi bilen birisi olduğundan bir şekilde optimizasyon sağlayabiliyor. Ne kadar anlatımları olsa da beklentinizi karşılamayan bu ürünü iade edip alternatif ile değerlendirmek istemeniz çok doğal.

Tasarımı satın aldıktan sonra içinizden olası bir iade düşüncesi geçiyorsa, gecikmeden iade talebi yapılması sizin avantajınıza olacaktır. Çünkü zaman aşımına uğrayan durumlar için iade satıcıdan kaynaklı sorun olduğu takdirde yapılabiliyor.

ThemeForest iade işlemi nasıl yapılır?

Öncelikle tasarımın sahibi ile bu bağlantıdan iletişime geçmek gerekiyor.

ThemeForest Ürün İadesi Nasıl Yapılır?

Resimde gözüktüğü gibi bir pencere karşımıza çıkacak. Bu pencerede "Choose your purchase" yazan kısımdan iadesini istediğiniz ürünü seçmeniz gerekiyor. Eğer seçeneklerde satın aldığınız ürün gözükmüyorsa, hemen sağ köşede bulunan "Need to find an older purchase?" yazısına tıklıyoruz ve temayı satın aldığınızda size verilen satın alma kodunu giriyoruz.

İkinci satırda bulunan "Main reason for requesting a refund" kısmında ise iadenizin sebebini seçmenizi istiyor. Çok fazla seçeneğe sahip değil fakat size verdiği seçenekler uymuyorsa "Other" seçeneğini seçiyoruz.

Son olarak ise "Describe your request" kısmında iadenizi detaylıca açıklamanız isteniyor. Buraya yazacaklarınız tutarlı, açıklayıcı ve ingilizce dilinde olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Belirtmek isterim, bu yukarıda yaptığımız işlem, satıcı ile sizin aranızda geçecek olan bir iade diyalogu olacak. Yaklaşık 5 gün içerisinde sizlere olumlu olumsuz dönüş yapılması gerekiyor. Belki iadeniz kabul edilip para kupon şeklinde hesabınıza aktarılır ve ya mailinize gelen dönüş mesajını cevaplayarak kartınıza aktarılmasını isteyebilirsiniz.

Para İadesi Onaylanmazsa ve ya Satıcı İade Talebine Cevap Vermezse?

Bu gibi durumların da olması muhtemel. Genellikle satıcı ürünü satıştan kaldırmış, güncelleme desteğini kısa sürede bırakmış satıcılarda bu tarz durumları yaşarız. Burada yapmamız gereken Envato ile iletişime geçmek yani durumu bir üst merciye taşımaktır.

Bu bağlantıdan Envato destek bölümüne giriş yapıyoruz.

ThemeForest Ürün İadesi Nasıl Yapılır?

Daha önce üstteki yöntemi uygulayıp satıcıdan olumsuz yanıt aldıysanız ve iade formuna yazdığınız metin yeterince açıklayıcı ve yeterli olduğunu düşünüyorsanız, değişiklik yapmadan Envato ile olan bu kısımdaki adımda da aynı metni kullanabilirsiniz.(Bu kısımda da seçenekleri seçtikten sonra ileriki adımda sizden açıklama isteyecek.)

"Hi, what can we help you with?" kısmından seçeneklerin kendinize uygun olanını seçerek ilerliyoruz. Formun sonunda dosya ekleme kısmı bulunuyor, bu kısımdan satın aldığınız ürünün lisans dosyasını eklemeniz size verilecek yanıtın hız kazandıracağını unutmayın.(Bu bölümü detaylıca anlatmak isterdim lakin tercih edeceğiniz seçeneklere göre ilerleme çıkıyor, bu da sizi yanlış yönlendirmeme sebep olabilir.)

Envato dönüşleri genellikle 3 gün içerisinde yapılıyor fakat son aldığım mailde eleman yetersizliği ve yoğunluktan dolayı dönüşün uzayabileceği mailini almıştım, yaklaşık 6 gün içerisinde dönüş yapılmıştı.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

Google Hesabı ile yapılan yorumunuza gelen yanıtlardan haberdar olmak istiyorsanız "Bana Bildir" seçeneğini işaretleyebilirsiniz.