jdIXTbDNJbpjrT9JFUXDwRebEyRI3zWNRv55P1Mf
Favoriler

H&M İş Başvurusu Nasıl Yapılır? H&M İşe Alım Süreci ve Mülakatları

H&M İş Başvurusu Nasıl Yapılır? H&M İşe Alım Süreci ve Mülakatları

Selamlar. Daha öncelerinde blogumda H&M içeriklerine, fırsatlarına birçok kez değinmiştim. Bir kez daha bu konu üzerinden devam etmek istedim. Bu kez H&M'e nasıl iş başvuru yapılır, hangi aşamalardan geçerek işe başlanır, kaç mülakat var, çalışma şartları nasıl gibi birçok 5nk1 sorularına yanıt vermeye çalışacağım. Öncelikle belirtmek isterim ki bu aşamaları tamamlamış ve deneyimlemiş biri olarak sizlere bilgilerimi aktaracağım.

H&M'e Başvuru nasıl yapılır?

Bu konuda mağazaya giderek kendinizi yormanıza hiç gerek yok. Çünkü iş başvuruları mağaza üzerinden alınmıyor. Başvurular, H&M'in kariyer fırsatları sayfasından yani online olarak yapılıyor.

Bu bağlantıdan başvuru sayfasına giriyoruz. "Rol, şehir, pozisyon arayın..." kısmına gelip yaşadığınız şehri yazın ve uygun başvuru açıksa listelenecektir.

Burada "Part-Time" ya da "Full-Time" yazan kısma tıklıyoruz ve açılan sayfada "Hemen Başvur" yazısına tıklıyoruz.

Açılan başvuru formunda tüm boşlukları kendinize göre dolduruyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken kısımları açıklıyorum. Öncelikle "Özgeçmiş" yazan kısıma CV'nizi eklemeniz gerekiyor.(CV Login adında bir CV sitesi mevcut. Oradan ücretsiz olan bir tasarımı seçip CV oluşturabilirsiniz. Ben o şekilde CV hazırlayıp başvurmuştum.)

"İşe Alım Müdürüne Mesaj At" kısmında ise, H&M'i neden tercih ettiğinizi, planlarınızı, hedeflerinizi bu iş ile ilerleyip tamamlayacağınız şekilde bir metinle anlatmaya çalışın. Kendinizi detaylı anlatmadan işe alan kişinin sizi merak etmesini sağlayın.(Örn: Giyime önem veren ve H&M'i yakından takip eden birisiyim. Düzenli, hedefli ve planlı bir şekilde hareket etmeyi severim. Kendi ayaklarım üzerinde durup kendimi geliştirmek istiyorum gibi gibi.)

Başvuruyu yapıp gönderdik. Bundan sonra ne olacak?

Yaklaşık 2 hafta içerisinizde size mağazadan bir telefon gelmesi gerekiyor. Sizinle tanışmak istediklerini, müsait zamanınızda birinci mülakata gelebileceğinizi teyit etmek isteyecekler. Bir randevu ayarlanacak ve iki aşamadan oluşan bir mülakat sürecimiz olacak.(Eğer mail gelirse muhtemelen başvurunuz onaylanmamıştır. Tekrar denemekten vazgeçmeyin, ben farklı maillerden başvurdum bazıları red aldı fakat o başvurulardan biri sayesinde mülakata çağırıldığım.)

H&M Birinci Mülakat nasıl ilerliyor?

İlk mülakatta ofise geldiğinizde sizinle iki kişi oturuyor. Toplam odada sizinle beraber üç kişi bulunuyor. Bu kişiler departman yöneticisi, asistanı ya da mağaza müdürü olabilir. Bu o günün shiftine ve mağaza doluluğuna göre değişkenlik gösterebiliyor. Öncelikle kendilerini sırasıyla tanıtıyorlar ve sizden de kendinizi tanıtmanızı istiyorlar. Zaten konuşmaya başladıkça oradaki heyecanınız da azalıp gidiyor. İçiniz rahat olsun o konuda. Yaklaşık 10'a yakın soru yöneltiliyor fakat öyle Matematik ya da terimsel konular değil. Hepsi cevaplanabilecek tarzda sorular.(Neden H&M'i tercih ettin?, Arkadaşların seni nasıl tanımlar?, En kötü huyun nedir?, Mağazada şu şu durum olsa nasıl tepkiler verirsin... gibi gibi sorular.)

Bu mülakat sırasında belirtmek istediğim durum var. O da işte ne kadar çalışacağınız. Eğer işe kısa süre için giriyorsanız sizi tercih etmeyeceklerdir. Çünkü uzun süreli kalıcı elemanlar her zaman öncelikleri. Eğitim aşaması iki ay sürdüğü için o aşama tamamlanmadan çıkmanız hoşlarına gitmeyecektir. Uzun süre ve ya kalıcı olarak düşündüğünüzü bu mülakatta dile getirirseniz işe alacaklar listesinde ilk sırada yer alacağınızın kanaatindeyim.

Bu mülakat sırasında eğer olumlu geçerse sizi tekrar arayıp ikinci mülakata davet edeceklerini ve ya olumsuz olursa mail geleceğini belirtip mülakatı sonlandırıyorlar.

H&M İkinci Mülakat nasıl ilerliyor?

İkinci mülakat içi sizi aradılar. Artık tanışıldığını için daha samimi bir görüşme oluyor. Onur selam, nasılsın. Bugün mülakata çağırmak istesek gelebilir misin tarzında. Mülakat için gittiğinizde yine aynı şekilde ofiste konuşuluyor fakat bu kez o iki kişiden birisi farklı kişi oluyor. Farklı bir kişinin de sizi görüp test etmesi için. Ama şunu söylemek isterim. İkinci mülakat için aranıyorsanız işe alındınız demektir. Bu mülakatta daha çok sohbet tarzı oluyor. Ne var ne yok, iyiler mi gibi😊 Senden şu kağıttaki maddeleri halletmeni istiyoruz tarzında konuşma yapılıyor. Verilecek olan ücretin ne kadar olduğu, ticket ne kadar, saat başı ne kadar alınıyor, kuralları kısaca özet geçiyorlar. Bu mülakat çok kısa sürüyor çünkü yapılması istenen görevler oluyor. O kağıttaki maddeleri belirli bir zaman içinde tamamlayarak H&M'e evrakları teslim etmeniz isteniyor.(Bunun için 6 iş günü veriliyor) Daha sonrasında bu evraklar İstanbul'a gönderilerek işe başlatma süreci için hazırlanıyor.

Sizlere yapılan son arama ile beraber işe başlayacağınız günü haber veriyorlar. Bu aşamaların hepsi yaklaşık bir ay sürüyor. Aciliyete göre daha kısa da sürebilir.

Daha önce hiç çalışmadım, Üniversite öğrencisiyim. Part-Time girebilir miyim?

Evet, girebilirsiniz.

H&M Personel İndirimi ne kadar? İşe başladığımda Personel İndirimi kullanabilir miyim?

Personel indirimi %25'tir. Staff kartınız ilk iki hafta hazırlanma sürecinde oluyor fakat size mağazada o konuda ekip arkadaşları yardımcı olacaktır. Geri dönüşüme katkı sağlayarak %15 indirim ile beraber bu oranı en fazla %40 yapabilirsiniz. Ayrıca internet alışverişlerinizde de tüm ürünleri Ücretsiz Kargo ile alma hakkına sahip oluyorsunuz.

Ticket Kartı ne kadar sürede çıkıyor?

İşe başladığınız ilk ayın sonunda Ticket kartı size verilmiş oluyor.

H&M Çalışma Şartları nasıl?

Part-Time çalışanlar haftada en fazla 30 saate kadar çalışabiliyor. Full-Time çalışanlar ise en fazla 45 saat. Herkes kasa, reyon, kabin vb. durumlardan sorumlu. Yetkililerin görevleri dışında diğer çalışanlar kasa, reyon, kabin gibi rutinlere duruma göre geçiyor. Tek bir yere bağlı kalınmıyor. Departman müdürleri bu konuda yardımcı olmakta.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

Google Hesabı ile yapılan yorumunuza gelen yanıtlardan haberdar olmak istiyorsanız "Bana Bildir" seçeneğini işaretleyebilirsiniz.